Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1909414
Phoenix Contact 1909414
| Part Number: | Phoenix Contact 1909414 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1909414 |
| Qty Available: | |
| Description: | Pluggable Terminal Blocks 3 Pos 5mm pitch Plug 24-12AWG Spring |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1909414 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Pluggable Terminal Blocks 3 Pos 5mm pitch Plug 24-12AWG Spring
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Material | Tin |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Green |
| Housing Material | Plastic |
| Material | Polyamide, Tin |
| Mount | Free Hanging |
| Weight | 5.810008 g |
| Connector Type | Socket |
| Current | 10 A |
| Current Rating | 12 A |
| Gender | Female |
| Number of Contacts | 3 |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 3 |
| Number of Positions Per Level | 3 |
| Number of Rows | 1 |
| Termination | Screwless |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 250 V |
| Height | 24.92 mm |
| Length | 15 mm |
| Pitch | 5 mm |
| Width | 25.6 mm |
| Wire Gauge (Max) | 26 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 12 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1909414
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What is the color of the terminal block?
What is the maximum current and voltage rating of the terminal block?
What is the connector type and gender of the terminal block?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.