Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1909359
Phoenix Contact 1909359
| Part Number: | Phoenix Contact 1909359 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1909359 |
| Qty Available: | |
| Description: | Pluggable Terminal Blocks 16 Pos 5mm pitch Plu g 24-12AWG Spring |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1909359 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Pluggable Terminal Blocks 16 Pos 5mm pitch Plu g 24-12AWG Spring
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Green |
| Housing Material | Plastic |
| Mount | Free Hanging |
| Weight | 28.349523 g |
| Current | 10 A |
| Current Rating | 12 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 16 |
| Number of Positions Per Level | 16 |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Screwless |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 250 V |
| Pitch | 5.0038 mm |
| Wire Gauge (Max) | 26 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 12 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1909359
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the pitch of the terminal blocks?
What is the maximum wire gauge that can be used with the terminal blocks?
What is the current rating of the terminal blocks?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.