Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1908910
Phoenix Contact 1908910
| Part Number: | Phoenix Contact 1908910 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1908910 |
| Qty Available: | |
| Description: | Conn, TermBlk, PCB, Header, SnglLvl, Sldr, 2Pole, 3.81mmPitch, COMBICON | Phoenix Contact 1908910 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1908910 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Conn, TermBlk, PCB, Header, SnglLvl, Sldr, 2Pole, 3.81mmPitch, COMBICON | Phoenix Contact 1908910
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Black |
| Mount | Through Hole |
| Current | 8 A |
| Current Rating | 8 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Poles | 2 |
| Number of Positions | 2 |
| Number of Positions Per Level | 2 |
| Orientation | Vertical |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Solder |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 160 V |
| Pitch | 3.81 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1908910
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the color of the product?
What is the current rating of the product?
What is the voltage rating of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.