Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1908800
Phoenix Contact 1908800
| Part Number: | Phoenix Contact 1908800 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1908800 |
| Qty Available: | |
| Description: | Conn Shrouded Header HDR 6 POS 3.81mm Solder RA Thru-Hole |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1908800 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Conn Shrouded Header HDR 6 POS 3.81mm Solder RA Thru-Hole
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Black |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Through Hole |
| Weight | 2.369992 g |
| Current | 8 A |
| Current Rating | 8 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 6 |
| Number of Positions Per Level | 6 |
| Termination | Solder |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 160 V |
| Pitch | 3.81 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1908800
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product description of Phoenix Contact 1908800?
What are the physical specifications of Phoenix Contact 1908800?
What are the technical specifications of Phoenix Contact 1908800?
What is the distributor information for Phoenix Contact 1908800?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.