Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1908790
Phoenix Contact 1908790
| Part Number: | Phoenix Contact 1908790 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1908790 |
| Qty Available: | |
| Description: | Conn Shrouded Header HDR 5 POS 3.81mm Solder RA Thru-Hole |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1908790 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Conn Shrouded Header HDR 5 POS 3.81mm Solder RA Thru-Hole
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Black |
| Housing Material | Polyamide |
| Mount | Through Hole |
| Weight | 2.930008 g |
| Current | 8 A |
| Current Rating | 8 A |
| Max Current Rating | 8 A |
| Number of Contacts | 5 |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 5 |
| Number of Positions Per Level | 5 |
| Number of Rows | 1 |
| Orientation | Right Angle |
| Termination | Solder |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 160 V |
| Depth | 9.2 mm |
| Length | 20.14 mm |
| Pitch | 3.81 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1908790
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What is the housing material and color of the product?
What is the termination method for this product?
How many contacts and positions does the product have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.