Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1907432
Phoenix Contact 1907432
| Part Number: | Phoenix Contact 1907432 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1907432 |
| Qty Available: | |
| Description: | Conn PC Terminal Block 2 POS 9.52mm Solder ST Thru-Hole 32A Cardboard |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1907432 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Conn PC Terminal Block 2 POS 9.52mm Solder ST Thru-Hole 32A Cardboard
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Material | Copper, Tin |
| Housing Color | Green |
| Housing Material | Polyamide |
| Material | Polyamide |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 2 |
| Weight | 6.840003 g |
| Current | 30 A |
| Current Rating | 30 A |
| Gender | Male |
| Max Current Rating | 32 A |
| Max Supply Voltage | 690 V |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Contacts | 2 |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Poles | 2 |
| Number of Positions | 2 |
| Number of Positions Per Level | 2 |
| Number of Rows | 1 |
| Orientation | Straight |
| Termination | Screw |
| Voltage | 600 V |
| Voltage Rating | 600 V |
| Depth | 16 mm |
| Height | 19.04 mm |
| Length | 19.04 mm |
| Pitch | 9.52 mm |
| Width | 16 mm |
| Wire/Cable Gauge | 10 AWG |
| Wire Gauge (Max) | 30 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 30 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1907432
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the current rating of the product?
What is the pitch spacing of the product?
What is the voltage rating of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

