Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1907416
Phoenix Contact 1907416
| Part Number: | Phoenix Contact 1907416 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1907416 |
| Qty Available: | |
| Description: | Fixed Terminal Blocks MKDSV 5 HV/2-9.52-Z |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1907416 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Fixed Terminal Blocks MKDSV 5 HV/2-9.52-Z
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Housing Color | Green |
| Housing Material | Nylon |
| Mount | Through Hole |
| Current | 30 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions Per Level | 2 |
| Termination | Screw |
| Voltage | 600 V |
| Pitch | 9.525 mm |
| Wire Gauge (Max) | 30 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 10 AWG |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the color of the terminal blocks?
What is the maximum current rating of the terminal blocks?
What is the voltage rating of the terminal blocks?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.