Connectors > Phoenix-Contact-1905405
Phoenix Contact 1905405
| Part Number: | Phoenix Contact 1905405 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-1905405 |
| Qty Available: | |
| Description: | Conn Shrouded Header RCP 8 POS 3.5mm Solder RA Thru-Hole |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-1905405 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Conn Shrouded Header RCP 8 POS 3.5mm Solder RA Thru-Hole
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Black |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Black |
| Housing Material | Polyamide |
| Weight | 1.46 g |
| Current Rating | 3 A |
| Number of Positions | 8 |
| Termination | Through Hole |
| Voltage Rating | 160 V |
| Pitch | 3.5 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1905405
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What are the physical specifications of the product?
What are the technical specifications of the product?
Are there any similar products available?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.