Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1905308
Phoenix Contact 1905308
| Part Number: | Phoenix Contact 1905308 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1905308 |
| Qty Available: | |
| Description: | PCB Terminal Screw 5.08mm 12AWG 400V 20A 2 Position Combicon Control Series | Phoenix Contact 1905308 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1905308 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
PCB Terminal Screw 5.08mm 12AWG 400V 20A 2 Position Combicon Control Series | Phoenix Contact 1905308
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Blue |
| Housing Color | Blue |
| Housing Material | Nylon |
| Mount | Through Hole |
| Weight | 5.019992 g |
| Connector Type | Screw |
| Current | 20 A |
| Current Rating | 20 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 2 |
| Number of Positions Per Level | 2 |
| Termination | Screw |
| Voltage Rating | 400 V |
| Pitch | 5.08 mm |
| Wire Gauge (Max) | 26 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 14 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1905308
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and part number?
What is the color and housing material of the terminal?
What is the current rating and voltage rating of the terminal?
What is the pitch and wire gauge range of the terminal?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.