Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1900989
Phoenix Contact 1900989
| Part Number: | Phoenix Contact 1900989 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1900989 |
| Qty Available: | |
| Description: | Pluggable Terminal Blocks 12 Pos 5.08mm pitch Plug 28-16 AWG Screw |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1900989 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Pluggable Terminal Blocks 12 Pos 5.08mm pitch Plug 28-16 AWG Screw
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Green |
| Housing Material | Plastic |
| Material | Polyamide, Tin |
| Mount | Free Hanging, Panel |
| Weight | 9.77999 g |
| Connector Type | Screw |
| Current | 8 A |
| Current Rating | 8 A |
| Gender | Female |
| Max Current Rating | 8 A |
| Number of Circuits | 3 |
| Number of Contacts | 3 |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 12 |
| Number of Positions Per Level | 12 |
| Orientation | Right Angle |
| Termination | Screw |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 250 V |
| Depth | 11.1 mm |
| Pitch | 5.08 mm |
| Wire Gauge (Max) | 16 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 28 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1900989
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the current rating and voltage rating of the terminal block?
What is the color and material of the housing?
What are the dimensions and weight of the terminal block?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
