Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1900578
Phoenix Contact 1900578
| Part Number: | Phoenix Contact 1900578 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1900578 |
| Qty Available: | |
| Description: | Pluggable Header 3.81mm 16AWG 160V 8A 8 Position | Phoenix Contact 1900578 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1900578 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Pluggable Header 3.81mm 16AWG 160V 8A 8 Position | Phoenix Contact 1900578
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Grey |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Grey |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 8 |
| Current | 8 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 8 |
| Number of Positions Per Level | 8 |
| Orientation | Vertical |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Solder |
| Voltage | 300 V |
| Pitch | 3.81 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1900578
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the color of the product?
What is the current rating of the product?
What is the pitch of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.