Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1900086
Phoenix Contact 1900086
| Part Number: | Phoenix Contact 1900086 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1900086 |
| Qty Available: | |
| Description: | Pluggable Terminal Blocks 3 Pos 5mm pitch Press In Header |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1900086 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Pluggable Terminal Blocks 3 Pos 5mm pitch Press In Header
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Green |
| Mount | Through Hole |
| Weight | 2.759996 g |
| Current | 15 A |
| Current Rating | 12 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 3 |
| Number of Positions Per Level | 3 |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Press-Fit |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 250 V |
| Pitch | 5.0038 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1900086
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What is the color of the terminal block?
What is the contact plating material used?
How many positions does the terminal block have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.