Connectors > Phoenix-Contact-1899401
Phoenix Contact 1899401
| Part Number: | Phoenix Contact 1899401 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-1899401 |
| Qty Available: | |
| Description: | Header 5.08mm 12AWG 320V 12A 14 Position Combicon Control Series | Phoenix Contact 1899401 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-1899401 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Header 5.08mm 12AWG 320V 12A 14 Position Combicon Control Series | Phoenix Contact 1899401
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Green |
| Weight | 10.96999 g |
| Current | 8 A |
| Current Rating | 12 A |
| Number of Contacts | 14 |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 14 |
| Number of Positions Per Level | 14 |
| Termination | Solder |
| Voltage | 800 V |
| Voltage Rating | 320 V |
| Pitch | 5.08 mm |
| Width | 100.8888 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1899401
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the current rating of the product?
What is the voltage rating of the product?
What is the pitch of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.