Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1899388
Phoenix Contact 1899388
| Part Number: | Phoenix Contact 1899388 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1899388 |
| Qty Available: | |
| Description: | Header 5.08mm 12AWG 320V 12A 12 Position Combicon Control Series | Phoenix Contact 1899388 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1899388 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Header 5.08mm 12AWG 320V 12A 12 Position Combicon Control Series | Phoenix Contact 1899388
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Material | Tin |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Green |
| Housing Material | Polybutylene |
| Weight | 9.720003 g |
| Connector Type | Plug |
| Current | 10 A |
| Current Rating | 12 A |
| Max Current Rating | 12 A |
| Number of Contacts | 12 |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 12 |
| Number of Positions Per Level | 12 |
| Number of Rows | 1 |
| Orientation | Straight |
| Termination | Solder |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 320 V |
| Height | 18.2 mm |
| Length | 90.72 mm |
| Pitch | 5.08 mm |
| Width | 90.7288 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1899388
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the voltage rating of the product?
What is the current rating of the product?
What is the color of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.