Connectors > Phoenix-Contact-1899278
Phoenix Contact 1899278
| Part Number: | Phoenix Contact 1899278 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-1899278 |
| Qty Available: | |
| Description: | Header 5.08mm 12AWG 320V 12A 16 Position Combicon Control Series | Phoenix Contact 1899278 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-1899278 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Header 5.08mm 12AWG 320V 12A 16 Position Combicon Control Series | Phoenix Contact 1899278
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Green |
| Housing Material | PBT |
| Weight | 10.089992 g |
| Current | 10 A |
| Current Rating | 12 A |
| Number of Contacts | 16 |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 16 |
| Number of Positions Per Level | 16 |
| Termination | Solder |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 320 V |
| Length | 12 mm |
| Pitch | 5.08 mm |
| Width | 100.8888 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1899278
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What are the technical specifications of the product?
Are there any similar products available?
Where can I find the datasheets and manufacturer documentation for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.