Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1899210
Phoenix Contact 1899210
| Part Number: | Phoenix Contact 1899210 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1899210 |
| Qty Available: | |
| Description: | Header 5.08mm 12AWG 320V 12A 10 Position COMBICON DFK-PC Series | Phoenix Contact 1899210 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1899210 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Header 5.08mm 12AWG 320V 12A 10 Position COMBICON DFK-PC Series | Phoenix Contact 1899210
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Green |
| Weight | 7.35999 g |
| Current | 10 A |
| Current Rating | 12 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 10 |
| Number of Positions Per Level | 10 |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 320 V |
| Depth | 6.4 mm |
| Length | 12 mm |
| Pitch | 5.08 mm |
| Width | 70.4088 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1899210
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What are the physical specifications of the product?
What are the technical specifications of the product?
Are there any similar products available?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.