Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1899016
Phoenix Contact 1899016
| Part Number: | Phoenix Contact 1899016 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1899016 |
| Qty Available: | |
| Description: | Header 5.08mm 12AWG 320V 12A 5 Position Combicon Control Series | Phoenix Contact 1899016 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1899016 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Header 5.08mm 12AWG 320V 12A 5 Position Combicon Control Series | Phoenix Contact 1899016
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Green |
| Housing Material | Plastic |
| Weight | 6.460006 g |
| Current | 10 A |
| Current Rating | 12 A |
| Number of Contacts | 5 |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 5 |
| Number of Positions Per Level | 5 |
| Number of Rows | 1 |
| Termination | Solder |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 320 V |
| Length | 55.2 mm |
| Pitch | 5.08 mm |
| Width | 55.1688 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1899016
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What are the physical specifications of the product?
What are the technical specifications of the product?
Are there any alternative names or brands for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.