Connectors > Phoenix-Contact-1898949
Phoenix Contact 1898949
| Part Number: | Phoenix Contact 1898949 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-1898949 |
| Qty Available: | |
| Description: | Header 5.08mm 12AWG 320V 12A 13 Position Combicon Control Series | Phoenix Contact 1898949 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-1898949 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Header 5.08mm 12AWG 320V 12A 13 Position Combicon Control Series | Phoenix Contact 1898949
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Green |
| Weight | 8.840005 g |
| Current | 10 A |
| Current Rating | 12 A |
| Number of Contacts | 13 |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 13 |
| Number of Positions Per Level | 13 |
| Termination | Solder |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 320 V |
| Pitch | 5.08 mm |
| Width | 85.6488 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1898949
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What are the physical specifications of the product?
Are there any similar products available?
What are the technical specifications of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
