Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1898732
Phoenix Contact 1898732
| Part Number: | Phoenix Contact 1898732 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1898732 |
| Qty Available: | |
| Description: | Pluggable Terminal Blocks FRONT-MC 1 5/ 11-ST- 3 81 BK |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1898732 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Pluggable Terminal Blocks FRONT-MC 1 5/ 11-ST- 3 81 BK
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Black |
| Contact Material | Tin |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Black |
| Housing Material | Plastic |
| Connector Type | Socket |
| Current Rating | 8 A |
| Number of Rows | 1 |
| Height | 21.7 mm |
| Length | 12.3 mm |
| Width | 52.3 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1898732
Alternate Descriptions
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.