Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1898460
Phoenix Contact 1898460
| Part Number: | Phoenix Contact 1898460 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1898460 |
| Qty Available: | |
| Description: | PCB 7.5mm 16AWG 630V 10A 11 Position Combicon Control Series | Phoenix Contact 1898460 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1898460 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
PCB 7.5mm 16AWG 630V 10A 11 Position Combicon Control Series | Phoenix Contact 1898460
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Green |
| Housing Material | Polyamide |
| Mount | Free Hanging |
| Current Rating | 10 A |
| Voltage Rating | 630 V |
| Pitch | 7.5 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1898460
Alternate Descriptions
FAQ’s
What are the technical specifications of the product?
What are the physical specifications of the product?
Are there any similar products available?
What is the product name and model number?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.