Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1895007
Phoenix Contact 1895007
| Part Number: | Phoenix Contact 1895007 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1895007 |
| Qty Available: | |
| Description: | Pluggable Terminal Blocks 11 Pos 2.5mm pitch Through Hole Header |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1895007 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Pluggable Terminal Blocks 11 Pos 2.5mm pitch Through Hole Header
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Green |
| Mount | Through Hole |
| Weight | 8.000009 g |
| Current | 4 A |
| Current Rating | 4 A |
| Number of Levels | 2 |
| Number of Positions | 22 |
| Number of Positions Per Level | 11 |
| Orientation | Vertical |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Solder |
| Voltage | 125 V |
| Voltage Rating | 80 V |
| Pitch | 2.4892 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1895007
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product description for Phoenix Contact 1895007?
What is the color of the Phoenix Contact 1895007 terminal block?
What is the current rating for the Phoenix Contact 1895007 terminal block?
What is the voltage rating for the Phoenix Contact 1895007 terminal block?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
