Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1894985
Phoenix Contact 1894985
| Part Number: | Phoenix Contact 1894985 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1894985 |
| Qty Available: | |
| Description: | Pluggable Terminal Blocks 9 Pos 2.5mm pitch Through Hole Header |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1894985 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Pluggable Terminal Blocks 9 Pos 2.5mm pitch Through Hole Header
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Green |
| Mount | Through Hole |
| Weight | 7.089989 g |
| Current | 4 A |
| Current Rating | 4 A |
| Number of Levels | 2 |
| Number of Positions | 18 |
| Number of Positions Per Level | 9 |
| Orientation | Vertical |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Solder |
| Voltage | 125 V |
| Voltage Rating | 80 V |
| Pitch | 2.4892 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1894985
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What is the color of the terminal block?
What is the current and voltage rating of the terminal block?
How many levels and positions does the terminal block have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
