Connectors > Phoenix-Contact-1892929
Phoenix Contact 1892929
| Part Number: | Phoenix Contact 1892929 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-1892929 |
| Qty Available: | |
| Description: | Printed-circuit board connector DFK-MSTB 2, 5/ 3-G BK 1892929 Phoenix Contact |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-1892929 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Printed-circuit board connector DFK-MSTB 2, 5/ 3-G BK 1892929 Phoenix Contact
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Black |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Black |
| Weight | 1.50003 kg |
| Current | 10 A |
| Current Rating | 12 A |
| Number of Contacts | 3 |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 3 |
| Number of Positions Per Level | 3 |
| Schedule B | 8536694040 |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 320 V |
| Panel Thickness | 4.0132 mm |
| Pitch | 5 mm |
| Width | 35.0012 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1892929
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What are the technical specifications of the connector?
Where can I find the datasheets and manufacturer documentation for this product?
Are there any alternative names for Phoenix Contact?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
