Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1892770
Phoenix Contact 1892770
| Part Number: | Phoenix Contact 1892770 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1892770 |
| Qty Available: | |
| Description: | Pluggable Terminal Blocks 12 Pos 3.5mm pitch P lug 28-16 AWG Screw |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1892770 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Pluggable Terminal Blocks 12 Pos 3.5mm pitch P lug 28-16 AWG Screw
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Blue |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Blue |
| Housing Material | Plastic |
| Mount | Free Hanging |
| Weight | 165.000008 g |
| Connector Type | Screw |
| Current | 8 A |
| Current Rating | 8 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 12 |
| Number of Positions Per Level | 12 |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Screw |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 160 V |
| Pitch | 3.5052 mm |
| Wire Gauge (Max) | 30 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 14 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1892770
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product description of Phoenix Contact 1892770?
What is the color of the Phoenix Contact 1892770?
What is the current rating of the Phoenix Contact 1892770?
What is the voltage rating of the Phoenix Contact 1892770?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
