Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1891108
Phoenix Contact 1891108
| Part Number: | Phoenix Contact 1891108 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1891108 |
| Qty Available: | |
| Description: | PCB Terminal Push-In 3.5mm 20AWG 250V 4A 6 Position Combicon Compact Series | Phoenix Contact 1891108 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1891108 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
PCB Terminal Push-In 3.5mm 20AWG 250V 4A 6 Position Combicon Compact Series | Phoenix Contact 1891108
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Housing Color | Green |
| Housing Material | Nylon |
| Mount | Through Hole |
| Weight | 1.970008 g |
| Current | 4 A |
| Current Rating | 4 A |
| Max Current Rating | 4 A |
| Max Supply Voltage | 160 V |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 6 |
| Number of Positions Per Level | 6 |
| Number of Rows | 1 |
| Orientation | Right Angle |
| Termination | Screwless |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 160 V |
| Voltage Rating (DC) | 160 V |
| Depth | 7 mm |
| Lead Pitch | 3.5 mm |
| Length | 19.8 mm |
| Pitch | 3.5052 mm |
| Wire Gauge (Max) | 28 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 20 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1891108
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the color and housing material of the terminal?
What is the maximum current rating and voltage rating of the terminal?
What is the pitch and wire gauge range of the terminal?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
