Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1891072
Phoenix Contact 1891072
| Part Number: | Phoenix Contact 1891072 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1891072 |
| Qty Available: | |
| Description: | PCB Terminal Push-In 3.5mm 20AWG 250V 4A 3 Position COMBICON FK-MPT Series | Phoenix Contact 1891072 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1891072 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
PCB Terminal Push-In 3.5mm 20AWG 250V 4A 3 Position COMBICON FK-MPT Series | Phoenix Contact 1891072
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Material | Tin |
| Housing Color | Green |
| Housing Material | Polybutylene |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 3 |
| Weight | 860.011134 mg |
| Current | 4 A |
| Current Rating | 4 A |
| Max Current Rating | 4 A |
| Max Supply Voltage | 160 V |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 3 |
| Number of Positions Per Level | 3 |
| Number of Rows | 1 |
| Orientation | Right Angle |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Screwless |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 160 V |
| Depth | 7 mm |
| Height | 13 mm |
| Length | 11 mm |
| Pitch | 3.5052 mm |
| Width | 11 mm |
| Wire Gauge (Max) | 28 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 20 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1891072
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What are the physical specifications of the product?
What are the technical specifications of the product?
Are there any alternative names for Phoenix Contact?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

