Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1890387
Phoenix Contact 1890387
| Part Number: | Phoenix Contact 1890387 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1890387 |
| Qty Available: | |
| Description: | PCB Terminal Screw 5mm 12AWG 400V 17.5A 3 Position Combicon Control Series | Phoenix Contact 1890387 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1890387 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
PCB Terminal Screw 5mm 12AWG 400V 17.5A 3 Position Combicon Control Series | Phoenix Contact 1890387
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Black |
| Contact Material | Tin |
| Housing Color | Black |
| Housing Material | Nylon |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 6 |
| Weight | 13.830003 g |
| Connector Type | Screw |
| Current | 10 A |
| Current Rating | 17.5 A |
| Number of Levels | 2 |
| Number of Positions | 3 |
| Number of Positions Per Level | 3 |
| Termination | Screw |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 400 V |
| Height | 22.3 mm |
| Length | 15 mm |
| Pitch | 5.0038 mm |
| Width | 36.4 mm |
| Wire Gauge (Max) | 28 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 12 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1890387
Alternate Descriptions
FAQ’s
What are the technical specifications of the product?
What is the product name and model number?
What are the physical specifications of the product?
Are there any similar products available?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.