Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1889178
Phoenix Contact 1889178
| Part Number: | Phoenix Contact 1889178 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1889178 |
| Qty Available: | |
| Description: | PCB Terminal Spring Cage 5.08mm 16AWG 400V 16A 1 Pos Combicon Control Series | Phoenix Contact 1889178 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1889178 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
PCB Terminal Spring Cage 5.08mm 16AWG 400V 16A 1 Pos Combicon Control Series | Phoenix Contact 1889178
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Orange |
| Housing Color | Orange |
| Housing Material | Nylon |
| Mount | Through Hole |
| Weight | 165.000008 g |
| Current | 10 A |
| Current Rating | 16 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 1 |
| Number of Positions Per Level | 1 |
| Termination | Screwless |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 400 V |
| Pitch | 5.08 mm |
| Wire Gauge (Max) | 26 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 12 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1889178
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the color and housing material of the terminal?
What is the maximum wire gauge and minimum wire gauge supported by the terminal?
What is the current rating and voltage rating of the terminal?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
