Connectors > Phoenix-Contact-1886618
Phoenix Contact 1886618
| Part Number: | Phoenix Contact 1886618 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-1886618 |
| Qty Available: | |
| Description: | Connector housing; Hood; Thru Type; Screw Locks on Hood | Phoenix Contact 1886618 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-1886618 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Connector housing; Hood; Thru Type; Screw Locks on Hood | Phoenix Contact 1886618
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Silver |
| Housing Material | Zinc |
| Mount | Cable |
| Weight | 359.900003 g |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Height | 75.0062 mm |
| Length | 96.012 mm |
| Thread Size | M25 |
| Width | 32.9946 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1886618
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the color of the connector housing?
What is the product name and model number?
What is the housing material of the connector?
What are the dimensions of the connector?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.