Connectors > Phoenix-Contact-1884924
Phoenix Contact 1884924
| Part Number: | Phoenix Contact 1884924 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-1884924 |
| Qty Available: | |
| Description: | Connector housing; Hood; Thru Type; Screw Locks on Hood | Phoenix Contact 1884924 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-1884924 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Connector housing; Hood; Thru Type; Screw Locks on Hood | Phoenix Contact 1884924
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Metal |
| Housing Color | Grey |
| Housing Material | Zinc |
| Weight | 369.299996 g |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Height | 78.994 mm |
| Length | 110.998 mm |
| Width | 32.9946 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1884924
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What are the physical specifications of the product?
What are the technical specifications of the product?
Are there any available datasheets or manufacturer documentation for the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.