Connectors > Phoenix-Contact-1884911
Phoenix Contact 1884911
| Part Number: | Phoenix Contact 1884911 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-1884911 |
| Qty Available: | |
| Description: | Metal sleeve housing; powder-coating; locking screws w/cylindrical head; screw conn | Phoenix Contact 1884911 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-1884911 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Metal sleeve housing; powder-coating; locking screws w/cylindrical head; screw conn | Phoenix Contact 1884911
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Metal |
| Color | Grey |
| Housing Color | Grey |
| Housing Material | Zinc |
| Weight | 345.920002 g |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Bulk |
| Height | 78.994 mm |
| Length | 96.012 mm |
| Width | 32.9946 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1884911
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What are the physical specifications of the product?
What are the technical specifications of the product?
Where can I find the datasheets and manufacturer documentation for the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.