Connectors > Phoenix-Contact-1884908
Phoenix Contact 1884908
| Part Number: | Phoenix Contact 1884908 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-1884908 |
| Qty Available: | |
| Description: | Connector housing; Hood; Thru Type; Screw Locks on Hood | Phoenix Contact 1884908 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-1884908 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Connector housing; Hood; Thru Type; Screw Locks on Hood | Phoenix Contact 1884908
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Metal |
| Housing Color | Grey |
| Housing Material | Zinc |
| Weight | 266.359986 g |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Bulk |
| Height | 72.9996 mm |
| Length | 81.0006 mm |
| Width | 32.9946 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1884908
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the housing material and color?
What are the maximum and minimum operating temperatures?
What are the dimensions of the connector housing?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.