Connectors > Phoenix-Contact-1884733
Phoenix Contact 1884733
| Part Number: | Phoenix Contact 1884733 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-1884733 |
| Qty Available: | |
| Description: | Connector housing; Base Box Mount; Side Entry | Phoenix Contact 1884733 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-1884733 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Connector housing; Base Box Mount; Side Entry | Phoenix Contact 1884733
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Housing Color | Grey |
| Housing Material | Zinc |
| Number of Pins | 15 |
| Weight | 454.499555 g |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Height | 54.991 mm |
| Length | 77.597 mm |
| Width | 33.8074 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1884733
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the housing color and material?
What are the dimensions of the connector?
How many pins does the connector have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

