Connectors > Phoenix-Contact-1884720
Phoenix Contact 1884720
| Part Number: | Phoenix Contact 1884720 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-1884720 |
| Qty Available: | |
| Description: | Connector housing; Base Box Mount; Side Entry | Phoenix Contact 1884720 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-1884720 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Connector housing; Base Box Mount; Side Entry | Phoenix Contact 1884720
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Metal |
| Housing Color | Grey |
| Housing Material | Zinc |
| Weight | 365.44001 g |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Height | 48.9966 mm |
| Length | 62.5856 mm |
| Width | 33.8074 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1884720
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product description of Phoenix Contact 1884720?
What is the housing color and material of Phoenix Contact 1884720?
What are the maximum and minimum operating temperatures for Phoenix Contact 1884720?
What are the dimensions of Phoenix Contact 1884720?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

