Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1883417
Phoenix Contact 1883417
| Part Number: | Phoenix Contact 1883417 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1883417 |
| Qty Available: | |
| Description: | Terminal Block, Plug, Female Sockets, 8 pos, 0.200" pitch, 10A, 300V, 18-22 AW | Phoenix Contact 1883417 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1883417 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Terminal Block, Plug, Female Sockets, 8 pos, 0.200" pitch, 10A, 300V, 18-22 AW | Phoenix Contact 1883417
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Green |
| Housing Material | Polyamide |
| Mount | Free Hanging |
| Weight | 14.929993 g |
| Connector Type | IDC, IDT |
| Current | 10 A |
| Current Rating | 10 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 8 |
| Number of Positions Per Level | 8 |
| Termination | IDC |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 500 V |
| Pitch | 5.08 mm |
| Wire Gauge (Max) | 22 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 18 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1883417
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What is the color and housing material of the terminal block?
What is the connector type and termination method used?
What are the dimensions and weight of the terminal block?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
