Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1883200
Phoenix Contact 1883200
| Part Number: | Phoenix Contact 1883200 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1883200 |
| Qty Available: | |
| Description: | PCB Plug Spring Cage 7.5mm 16AWG 630V 10A 8 Position | Phoenix Contact 1883200 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1883200 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
PCB Plug Spring Cage 7.5mm 16AWG 630V 10A 8 Position | Phoenix Contact 1883200
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Green |
| Housing Material | Polyamide |
| Material | Polyamide, Tin |
| Mount | Free Hanging |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 14.94 g |
| Current | 10 A |
| Current Rating | 10 A |
| Gender | Female |
| Number of Contacts | 8 |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 8 |
| Number of Positions Per Level | 8 |
| Termination | Screwless |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 630 V |
| Pitch | 7.5 mm |
| Wire Gauge (Max) | 26 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 14 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1883200
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What is the color and material of the housing?
How many pins and contacts does the product have?
What is the weight of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.