Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1882719
Phoenix Contact 1882719
| Part Number: | Phoenix Contact 1882719 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1882719 |
| Qty Available: | |
| Description: | Pluggable Terminal Blocks 5 Pos 3.5mm pitch Th rough Hole Header |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1882719 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Pluggable Terminal Blocks 5 Pos 3.5mm pitch Th rough Hole Header
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Material | Gold |
| Contact Plating | Gold |
| Housing Color | Green |
| Mount | Through Hole |
| Weight | 4.199812 kg |
| Connector Type | Plug |
| Current | 8 A |
| Current Rating | 8 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 5 |
| Number of Positions Per Level | 5 |
| Number of Rows | 1 |
| Orientation | Vertical |
| Termination | Solder |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 160 V |
| Height | 12.6 mm |
| Length | 7.25 mm |
| Pitch | 3.5052 mm |
| Width | 18.9 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1882719
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the brand of the product?
What are the technical specifications of the product?
Are there any similar products available?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
