Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1882214
Phoenix Contact 1882214
| Part Number: | Phoenix Contact 1882214 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1882214 |
| Qty Available: | |
| Description: | Pluggable Terminal Blocks 3 Pos 7.62mm pitch P lug 24-12 AWG Screw |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1882214 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Pluggable Terminal Blocks 3 Pos 7.62mm pitch P lug 24-12 AWG Screw
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Black |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Black |
| Housing Material | Plastic |
| Mount | Free Hanging |
| Weight | 5.953995 g |
| Connector Type | Screw |
| Current | 15 A |
| Current Rating | 12 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 3 |
| Number of Positions Per Level | 3 |
| Termination | Screw |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 400 V |
| Pitch | 7.62 mm |
| Wire Gauge (Max) | 12 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 24 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1882214
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What is the color and material of the terminal blocks?
What are the dimensions of the terminal blocks?
Are there any alternative brands or manufacturer aliases for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.