Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1881480
Phoenix Contact 1881480
| Part Number: | Phoenix Contact 1881480 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1881480 |
| Qty Available: | |
| Description: | Strip Terminal Block, 4A, 0.5mm2, 1 Row(s), 1 Deck(s) |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1881480 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Strip Terminal Block, 4A, 0.5mm2, 1 Row(s), 1 Deck(s)
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Material | Tin |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Green |
| Housing Material | Polyamide |
| Insulation Material | Nylon |
| Mount | Through Hole |
| Weight | 1.249987 g |
| Connector Type | Plug |
| Current | 4 A |
| Current Rating | 4 A |
| Gender | Male |
| Max Current Rating | 4 A |
| Number of Contacts | 6 |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Poles | 6 |
| Number of Positions | 6 |
| Number of Positions Per Level | 6 |
| Number of Rows | 1 |
| Orientation | Right Angle |
| Termination | Solder |
| Voltage | 125 V |
| Voltage Rating | 32 V |
| Depth | 10.1 mm |
| Height | 8.1 mm |
| Length | 10.1 mm |
| Pitch | 2.5 mm |
| Thickness | 12.5 mm |
| Width | 16.9 mm |
| Wire Gauge (Max) | 20 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 26 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1881480
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What are the technical specifications of the terminal block?
How many contacts, levels, poles, and positions does the terminal block have?
What are the dimensions of the terminal block?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




