Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1881406
Phoenix Contact 1881406
| Part Number: | Phoenix Contact 1881406 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1881406 |
| Qty Available: | |
| Description: | Terminal Block Plug; 4 A; 125 V; 2.50 mm; 28 to 20 AWG; 10; 2.50 kV; 80 V; PA |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1881406 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Terminal Block Plug; 4 A; 125 V; 2.50 mm; 28 to 20 AWG; 10; 2.50 kV; 80 V; PA
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Material | Tin |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Green |
| Housing Material | Polyamide |
| Insulation Material | Nylon |
| Material | Nylon |
| Mount | Free Hanging |
| Weight | 6.150004 g |
| Connector Type | Socket |
| Current | 4 A |
| Current Rating | 4 A |
| Gender | Female |
| Max Current Rating | 4 A |
| Max Supply Voltage | 100 V |
| Number of Circuits | 10 |
| Number of Contacts | 10 |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Poles | 10 |
| Number of Positions | 10 |
| Number of Positions Per Level | 10 |
| Number of Rows | 1 |
| Orientation | Straight |
| Termination | Screwless |
| Voltage | 125 V |
| Voltage Rating | 100 V |
| Voltage Rating (DC) | 80 V |
| Depth | 19.2 mm |
| Height | 19.05 mm |
| Lead Pitch | 2.5 mm |
| Length | 25.6 mm |
| Pitch | 2.5 mm |
| Stripping Length | 8 mm |
| Width | 25.6 mm |
| Wire/Cable Gauge | 20 AWG |
| Wire Gauge (Max) | 20 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 26 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1881406
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the terminal block plug?
What is the current rating of the terminal block plug?
What is the voltage rating of the terminal block plug?
What is the wire gauge range supported by the terminal block plug?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





