Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1880025
Phoenix Contact 1880025
| Part Number: | Phoenix Contact 1880025 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1880025 |
| Qty Available: | |
| Description: | Conn Terminal Block F 5 POS 7.62mm Screw RA Cable Mount 20A |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1880025 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Conn Terminal Block F 5 POS 7.62mm Screw RA Cable Mount 20A
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Mount | Free Hanging |
| Weight | 21.499995 g |
| Current | 20 A |
| Current Rating | 20 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 2 |
| Number of Positions Per Level | 5 |
| Termination | Screw |
| Voltage | 600 V |
| Voltage Rating | 800 V |
| Height | 19.7 mm |
| Pitch | 7.62 mm |
| Wire Gauge (Max) | 30 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 10 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1880025
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the color of the terminal block?
What is the maximum current rating of the terminal block?
What is the voltage rating of the terminal block?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.