Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1878040
Phoenix Contact 1878040
| Part Number: | Phoenix Contact 1878040 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1878040 |
| Qty Available: | |
| Description: | Conn Terminal Block F 4 POS 5mm Screw RA Cable Mount 12A |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1878040 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Conn Terminal Block F 4 POS 5mm Screw RA Cable Mount 12A
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Blue |
| Contact Material | Tin |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Blue |
| Housing Material | Polyamide |
| Mount | Free Hanging |
| Weight | 6.62999 g |
| Connector Type | Screw, Socket |
| Current | 15 A |
| Current Rating | 12 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 4 |
| Number of Positions Per Level | 4 |
| Number of Rows | 1 |
| Termination | Screw |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 250 V |
| Height | 18.2 mm |
| Length | 15 mm |
| Pitch | 5.0038 mm |
| Width | 20 mm |
| Wire Gauge (Max) | 30 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 12 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1878040
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What are the physical specifications of the product?
What are the technical specifications of the product?
Are there any alternative brands or manufacturer aliases for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.