Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1877562
Phoenix Contact 1877562
| Part Number: | Phoenix Contact 1877562 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1877562 |
| Qty Available: | |
| Description: | Printed circuit terminal block, nominal current: 12 A, rated voltage: 250 V, pitch: 5.08 mm, no. of positions: |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1877562 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Printed circuit terminal block, nominal current: 12 A, rated voltage: 250 V, pitch: 5.08 mm, no. of positions:
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Material | Tin |
| Contact Plating | Gold |
| Housing Color | Green |
| Housing Material | Nylon |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 10 |
| Weight | 11.880009 g |
| Connector Type | Screw |
| Contact Current Rating | 3 A |
| Current | 10 A |
| Current Rating | 12 A |
| Gender | Female |
| Insulation Resistance | 5 GΩ |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 10 |
| Number of Positions Per Level | 10 |
| Termination | Screw |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 400 V |
| Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Height | 16 mm |
| Length | 16 mm |
| Pitch | 5.08 mm |
| Width | 51.8 mm |
| Wire Gauge (Max) | 30 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 14 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1877562
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the brand of the product?
What is the nominal current of the printed circuit terminal block?
What is the pitch of the printed circuit terminal block?
What is the rated voltage of the printed circuit terminal block?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
