Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1874109
Phoenix Contact 1874109
| Part Number: | Phoenix Contact 1874109 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1874109 |
| Qty Available: | |
| Description: | Pluggable Terminal Blocks 2 Pos 5.08mm pitch P lug 24-12AWG Spring |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1874109 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Pluggable Terminal Blocks 2 Pos 5.08mm pitch P lug 24-12AWG Spring
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Green |
| Housing Material | Polyamide |
| Material | Polyamide, Tin |
| Mount | Free Hanging |
| Weight | 141.747616 g |
| Current | 10 A |
| Current Rating | 12 A |
| Gender | Female |
| Max Current Rating | 12 A |
| Max Supply Voltage | 250 V |
| Number of Contacts | 2 |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 2 |
| Number of Positions Per Level | 2 |
| Number of Rows | 1 |
| Orientation | Right Angle |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Screwless |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 250 V |
| Depth | 16.8 mm |
| Length | 20.26 mm |
| Pitch | 5.08 mm |
| Wire Gauge (Max) | 26 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 12 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1874109
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and part number?
What is the color of the terminal block?
What is the maximum current rating of the terminal block?
What is the pitch of the terminal block?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.