Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1873540
Phoenix Contact 1873540
| Part Number: | Phoenix Contact 1873540 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1873540 |
| Qty Available: | |
| Description: | Pluggable Terminal Blocks 6 Pos 5.08mm Invert Plug 24-12AWG Spring |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1873540 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Pluggable Terminal Blocks 6 Pos 5.08mm Invert Plug 24-12AWG Spring
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Green |
| Housing Material | Plastic |
| Mount | Free Hanging |
| Weight | 10.730011 g |
| Current | 10 A |
| Current Rating | 12 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 6 |
| Number of Positions Per Level | 6 |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Screwless |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 320 V |
| Pitch | 5.08 mm |
| Wire Gauge (Max) | 12 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 24 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1873540
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What are the dimensions of the terminal blocks?
What is the current and voltage rating of the terminal blocks?
Are there any alternative products available?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
