Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1873498
Phoenix Contact 1873498
| Part Number: | Phoenix Contact 1873498 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1873498 |
| Qty Available: | |
| Description: | Pluggable Terminal Blocks 16 Pos 5.08mm Invert Plug 24-12AWG Sprin |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1873498 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Pluggable Terminal Blocks 16 Pos 5.08mm Invert Plug 24-12AWG Sprin
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Green |
| Housing Material | Plastic |
| Mount | Free Hanging |
| Weight | 142.000011 g |
| Current | 10 A |
| Current Rating | 12 A |
| Number of Contacts | 16 |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 16 |
| Number of Positions Per Level | 16 |
| Termination | Screwless |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 320 V |
| Pitch | 5.08 mm |
| Wire Gauge (Max) | 26 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 12 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1873498
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What are the specifications of the terminal blocks?
What is the color of the terminal blocks?
What is the housing material of the terminal blocks?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
