Connectors > Phoenix-Contact-1872606
Phoenix Contact 1872606
| Part Number: | Phoenix Contact 1872606 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-1872606 |
| Qty Available: | |
| Description: | Pluggable Terminal Blocks 4 Pos 5.08mm pitch Header |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-1872606 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Pluggable Terminal Blocks 4 Pos 5.08mm pitch Header
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Material | Tin |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Green |
| Weight | 3.799998 g |
| Connector Type | Plug |
| Current Rating | 12 A |
| Number of Positions | 4 |
| Number of Rows | 1 |
| Voltage Rating | 320 V |
| Height | 29 mm |
| Length | 8.6 mm |
| Pitch | 5.08 mm |
| Width | 30.48 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1872606
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What is the current and voltage rating of the connector?
What are the dimensions of the pluggable terminal block?
Are there any alternative names for Phoenix Contact 1872606?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.