Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1871212
Phoenix Contact 1871212
| Part Number: | Phoenix Contact 1871212 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1871212 |
| Qty Available: | |
| Description: | Fixed Terminal Blocks MKDS 3/ 8 ABGY |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1871212 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Fixed Terminal Blocks MKDS 3/ 8 ABGY
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Grey |
| Housing Material | Nylon |
| Mount | Through Hole |
| Weight | 16.870007 g |
| Current | 15 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions Per Level | 8 |
| Termination | Screw |
| Voltage | 300 V |
| Pitch | 5.0038 mm |
| Wire Gauge (Max) | 30 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 12 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1871212
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the color and housing material of the terminal block?
What is the current rating and voltage rating of the terminal block?
What is the pitch and wire gauge range of the terminal block?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.