Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1870187
Phoenix Contact 1870187
| Part Number: | Phoenix Contact 1870187 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1870187 |
| Qty Available: | |
| Description: | PCB Terminal Push-In 3.81mm 16AWG 160V 12A 6 Position Combicon Control Series | Phoenix Contact 1870187 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1870187 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
PCB Terminal Push-In 3.81mm 16AWG 160V 12A 6 Position Combicon Control Series | Phoenix Contact 1870187
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Housing Color | Green |
| Mount | Through Hole |
| Weight | 2.267962 kg |
| Current | 6 A |
| Current Rating | 12 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 6 |
| Number of Positions Per Level | 6 |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Screwless |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 160 V |
| Pitch | 3.81 mm |
| Wire Gauge (Max) | 26 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 16 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1870187
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What are the technical specifications of the product?
Where can I find the datasheet for this product?
Are there any alternative names for Phoenix Contact?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

