Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1869253
Phoenix Contact 1869253
| Part Number: | Phoenix Contact 1869253 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1869253 |
| Qty Available: | |
| Description: | Conn PC Terminal Block 6 POS 5.08mm Solder Thru-Hole 13.5A |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1869253 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Conn PC Terminal Block 6 POS 5.08mm Solder Thru-Hole 13.5A
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Material | Tin |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Green |
| Housing Material | Polyamide |
| Insulation Material | Nylon |
| Material | Polyamide |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 6 |
| Weight | 28.349523 g |
| Connector Type | Screw |
| Current | 10 A |
| Current Rating | 13.5 A |
| Gender | Male |
| Max Current Rating | 13.5 A |
| Max Supply Voltage | 250 V |
| Number of Circuits | 6 |
| Number of Contacts | 6 |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Poles | 6 |
| Number of Positions | 6 |
| Number of Positions Per Level | 6 |
| Number of Rows | 1 |
| Orientation | Straight |
| Termination | Screw |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 400 V |
| Depth | 12 mm |
| Height | 14.5 mm |
| Length | 31.48 mm |
| Pitch | 5.08 mm |
| Stripping Length | 6 mm |
| Width | 12 mm |
| Wire Gauge (Max) | 26 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 14 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1869253
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the color of the terminal block?
What is the contact material and plating?
What is the maximum voltage rating of the terminal block?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
